Dr.

Süleyman Ayvaz Aydoğdu

"Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı"


0 256 226 63 63

   Kısa Bilgiler

1.      Doktorumuz çocuğumun kalbinde “üfürüm” duyduğunu söyledi. Ne yapmalıyız?

Üfürümler kalpte veya damarlardaki türbülan kan akımından kaynaklanır. En sık görülen tipi “Masum üfürüm” lerdir. Çocukların yaklaşık yarısında , çocukluk dönemlerinin herhangi bir evresinde , fakat en sık 2-6 yaşları arasında masum üfürüm duyulur. Bu durumda kalpte herhangi bir sorun yoktur. Burada asıl konu üfürümün masum olup olmadığına karar vermektir. Çoğu durumda üfürümün karakteri, ek seslerin duyulup duyulmaması, başka yakınmaların olup olmaması, nabızların normal olup olmaması, gerekirse göğüs grafisinde kalp büyüklüğünün değerlendirilmesi ve elektrokardiyografi ile üfürümün masum olup olmadığına karar verilebilir. Yine de emin olunamıyorsa “Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı” tarafından değerlendirme ve gerekirse ekokardiyografi ile kesin tanı konulabilir.

2.      Çocuk Kardiyolojisi Uzmanımız masum üfürüm olduğunu söyledi. Bundan sonra nelere dikkat etmemiz gerekir?

Masum üfürüm demek, çocuğunuzun kalbinde sorun yok demektir. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken özel bir şey yoktur. Çocuğunuzun hareketlerini ve spor yapmasını sakın kısıtlamayın. Masum üfürüm nedeniyle çocuğunuzu tekrar kalp kontrolüne götürmeniz gerekmez. Ancak, daha önceden masum üfürümü olan bir çocuk, seyrek de olsa başka çocuklar gibi, sonradan, romatizmal kalp hastalığı veya  bazı kalp enfeksiyonları gibi edinsel  kalp hastalıkları geçirebileceği için, eğer takip eden doktorunuz tekrar kalp doktorunun görmesini isterse bu durumda Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı’na tekrar gitmeniz uygun olur.

3.      Üfürüm duyulmayan kalp hastalıkları var mıdır?

Evet vardır. Ritim bozuklukları, kalp kası ile ilgili bazı hastalıklar, koroner damarlar ve kalp zarları ile ilgili hastalıklar, ve hatta bazı yapısal ciddi kalp hastalıklarında (büyük arterlerin ters olması, bir kapağın hiç gelişmemesi gibi) üfürüm duyulmayabilir.


webtasarım: cagrikesen - 03.02.2012